Kardiologia dziecięca, na co cierpią maluchy?
Kardiologia to dziedzina medycyny, która na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęła. Dzięki temu postępowi lekarze kardiolodzy mogą nieść pomoc coraz większej liczbie pacjentów. Wśród nich często znajdują się małe dzieci. Wydawałoby się, że tylko osoby w podeszłym wieku miewają kłopoty z sercem czy układem krwionośnym. Okazuje się, ze choroby kardiologiczne dotykają człowieka bardzo wcześnie i pozostawiają swój ślad na bardzo długie lata, jak nie do końca życia. Jakie schorzenia najczęściej spotykają kardiolodzy, przyjmując w swoich gabinetach najmłodszych pacjentów? W poniższym artykule znajdziesz opis kilku najczęściej występujących u dzieci zaburzeń kardiologicznych.
Kardiologiczne schorzenia dziecięce
Dzieci mogą cierpieć na wrodzone oraz nabyte wady serca. Wśród wrodzonych występują bardzo często problemy kardiologiczne obejmujące m.in.:
- VSD, czyli ubytek przegrody międzykomorowej
- RVOTO, czyli zwężenie drogi odpływu prawej komory
- PDA, czyli przetrwały przewód tętniczy Botalla
- CoA, czyli koarktacja cieśni aorty
- Tetralogia Fallota
- ASD, czyli ubytek międzyprzedsionkowy serca
- Całkowite przełożenie wielkich pni tętniczych
- TAPVD, czyli całkowite nieprawidłowe przyłączenie żył płucnych
- LVOTO, czyli zwężenie drogi odpływu lewej komory
Zdarza się, że wady wrodzone nie należą do ciężkich i lekarze kardiolodzy sa w stanie poprawić stan zdrowia dziecka, jednak w przypadkach wymagających długiego procesu leczenia należy uzbroić się w cierpliwość i stosować się do zaleceń medyków. Kardiologia dzięki wielu odkryciom i postępowi medycyny oraz techniki jest dziś w stanie pomóc dzieciom i ich rodzicom w starciu z wieloma powyżej wymienionymi wadami wrodzonymi.
Warto przyjrzeć się również nabytym wadom serca, które spotyka się wśród najmłodszych pacjentów kardiologicznych. Należy koniecznie zaznaczyć, że powstają one jako skutek powikłań wynikających z różnych typów infekcji, przez które przeszło dziecko. W kardiologii wymienia się wśród tego typu chorób m.in.:
- Choroba reumatyczna – powstająca w organizmie małego pacjenta w związku z powikłaniami po przebytej ropnej anginie, która jest powodowana obecnością paciorkowców
- Infekcje zapalenia wsierdzia – ma ona charakter bakteryjny, prowadzi do zapalenia zastawek serca, które bez podjęcia odpowiedniego leczenia może w ostateczności skutkować zapaleniem samego serca. Objawy najczęściej przypominają utrzymujący się stan gorączkowy i przeziębienie. Dlatego tak istotne jest odwiedzenie gabinetu lekarza pediatry, który w prawidłowy sposób przeprowadzi diagnozę dziecka z uwzględnieniem wszelkich możliwości chorobowych.
Przed chorobami kardiologicznymi klasyfikowanymi jako wrodzone ciężko jest ustrzec dziecko. Znacznie łatwiej zapobiegać schorzeniom o naturze nabytej. Aby nie dopuścić do ich powstania koniecznie należy dbać o odporność pociechy, a także dokładnie wyleczyć każdą infekcje z anginą ropna na czele. Warto także regularnie przeprowadzać badana kontrole w celu ustalenia, czy dziecko ma prawidłowe ciśnienie tętnicze, a w jego organizmie nie występuje żaden niepożądany stan zapalny.
Polecane artykuły
Rośliny do przydomowego ogrodu wybieraj rozważnie
www.zlot2010krakow.pl gartenzäune aus polen Chcąc wybrać do swojego przydomowego ogrodu idealne rośliny, powinnaś przede wszystkim kierować się rozwagą. Jeśli nie dysponujesz zbyt dużą ilością czasu, nie sadź roślin egzotycznych. Wymagają one dużego nakładu pracy i ciągłej pielęgnacji. W przypadk
Mydło
czyściwo białe pokrętła do kuchenki Ciekawostką jest fakt, iż zostało ono wynalezione bardzo, bardzo dawno temu, nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dawno, a było to ponad 5000 lat temu, na Bliskim Wschodzie. W początkowym okresie pełniło tylko funkcje piorące oraz służyło do przemywania podrażnie